- 12 oz bag locally made Fig & Nuts Granola, $6.50
- head of lettuce, $2.50
- pint of the juiciest strawberries I have seen all season, $3.00
- approx. 1/2 pound of peas, potted rosemary (frost tolerant variety), potted pineapple sage, $9.00
- Caramelized Onion Focacia loaf, $6.00
S. Dartmouth Farmer's Market Grand Total: $27.50. I have to frequently remind myself that I am paying for quality from these vendors and that this food will nourish my family. I have never been one to skimp on food quality, but eating on a more local scale is definitely more expensive- like $7.oo/lb heirloom tomatoes and $6 breads. There was a farmer with lamb and beef products today, breakfast sausage was $8 pound; also live lobsters, the best value there for sure. My little man was quite ticked we didn't bring home any "lobbas"- but I explained Big Mama was out of cash, maybe next week.
I may check out Fairhaven tomorrow, I have decided I am going to skip my town's market this year, I have just not been that impressed in the past.
On another note, our ice cream/frozen yogurt/sorbet maker came today and I had two VERY excited kids who couldn't wait to open box. We got to some ice-cream making straight away only to realize the tub needs to be frozen first. So, the strawberry ice-cream to-be is in the fridge waiting patiently to be churned into some creamy, sweet goodness.